hero image

ПРОГНИЛО ДЕРЕВО: РЕСТАВРАЦІЯ АБО ЗАМІНА?

Прогнило дерево: реставрація чи заміна?

Прогнила деревина, що відшаровується, може виглядати жахливо, але часто ви можете врятувати набагато більше, ніж здається на перший погляд: просто дотримуйтесь вказівок нашого короткого керівництва з реставрації деревини.

Ремонт деревини часто набагато простіше, ніж це здається в той момент, коли шматки, що згнили, буквально кришаться у вас в руках. Якщо опірна конструкція ще здатна виконувати свої функції, то великі шанси врятувати інше. Але не варто гаяти час…

Реставрація дерева, крок 1: визначте деревину, що згнила

Згнилу деревину не завжди легко помітити, особливо під шаром фарби. Однак гнилизна може повільно руйнувати деревину під поверхнею. Перша і найпростіша перевірка на гниль — це натиснути на неї. Якщо вона піддається - є пористою або пружною на дотик - ймовірно, гнилизна вразила деревину. Навіть якщо вона ще не відшаровується, настав час задуматися про ремонт деревини. У випадку з мореною деревиною іншою ознакою є потемніння деревини в місцях поразки. Якщо ви не впевнені або хочете дізнатися, як глибоко проникла гнилизна, спробуйте встромити тонкий оздоблювальний ніж у деревину. Якщо він прослизає дуже легко, то деревина прогнила, і потрібно негайно розпочати курс відновлення.

Реставрація дерева, крок 2: чи можна врятувати деревину, що згнила?

Спочатку необхідно оцінити ступінь ураження гниллю та ефективність плану з ремонту, оскільки в іншому випадку може знадобитися повна заміна деревини. Для цього необхідно вичистити всю деревину, що згнила, щоб зрозуміти, який обсяг підлягає ремонту. Ділянки, що прогнили наскрізь, легко розсипляться у вас в руках. Потім необхідно вискрести решту - використовуйте крупнозернисту наждачку або дротяну щітку для видалення всієї згнилої деревини і вишкрібання частинок пилу і лусочок старої фарби. Скільки деревини лишилося? Деревина, що залишилася, зберегла конструктивну цілісність (навіть якщо трохи пошкоджена)? Якщо йдеться, наприклад, про віконну раму, чи достатньо вона міцна, щоб витримати шибку? Якщо відповідь позитивна, то переходьте до ремонту деревини. Якщо відповідь негативна, деревина потребує заміни.

Реставрація дерева, крок 3: вичищення деревини, що згнила.

Після того як ви встановили можливість ремонту деревини, слід продовжити ошкурювання на сантиметр глибше ураженої ділянки з метою видалення всіх слідів гнилі. Потім, щоб повністю вичистити деревину, використовуйте теплу мильну воду чи очищувач поверхні. Перед шпаклюванням деревини переконайтеся, що вона належним чином висохла. (Якщо ви поспішайте, то для сушіння можна використовувати фен для волосся). Якщо деревина, що залишилася, була покрита фарбою або морилкою, то має сенс зачистити все це шкуркою, тому що вам у будь-якому випадку доведеться заново фарбувати або морити деревину.

Реставрація дерева, крок 4: шпаклювання деревини

На наступному етапі ремонту необхідно використовувати шпаклівку по дереву. Вибір правильної шпаклівки по дереву залежить від ступеня поширення гнилі на деревині, яку ви хочете відремонтувати. Якщо уражені гниллю ділянки досить невеликі — розміром із голівку цвяха — підійде стандартна деревна замазка. Якщо площа ураження більша, вам знадобиться потужне двокомпонентне шпаклювання по дереву. З чим би ви не працювали, використовуйте шпатель для формування маси шпаклівки за формою деревини, яку ви заповнюєте. Це найважливіший етап будь-яких ремонтних робіт по деревині - переконайтеся, що шпаклівка по дереву належним чином затверділа і трохи виступає по висоті над рівнем деревини, оскільки згодом вам доведеться ошкурити цю область.

img1

Реставрація дерева, крок 5: ошкурювання та моріння

На фінальному етапі ремонтних робіт по дереву необхідно забезпечити захист відремонтованої деревини, щоб уникнути повторної появи гнилі. Ошкурьте замазку до рівня існуючої деревини спочатку за допомогою шкурки середньої зернистості, потім перейдіть на дрібнозернисту шкірку. Ошкурена ділянка повинна бути гладкою на дотик і нагадувати натуральне дерево. Очистіть ділянку від пилу і обробіть його як звичайну деревину - спочатку нанесіть засіб для консервування деревини, особливо якщо вона знаходиться просто неба, потім покрийте її декількома шарами морилки або грунтовки з наступним нанесенням шару фарби, що криє.

Отримання даних, зачекайте...